1 TL’lik madeni paranın ağırlığı 2 gram düşürüldü

Yeni 1 TL’ler enflasyon karşısında tıpkı vatandaş gibi hafifleyip inceldi. 1 TL’lik madeni paranın yeni versiyonuyla ilk kez karşılaşan vatandaşlar ise sahte para endişesi yaşadı.

Sözcü’nün haberinde belirtilen detaylara göre maden değeri üzerinde yazılı değerini yaklaşık 3 kat aştığı söylenen 1 TL’nin hurdacılar tarafından toplanıp eritilerek haksız kazanç sağlandığı ifade ediliyordu. Darphane ve Damga Genel Müdürlüğü, 1 TL’nin madeni ağırlığını düşürdüğü halde resmi internet sitesinde 1 TL’nin tanıtıldığı bölümde gramaj bilgisini değiştirmeyerek eksilen gramı halka açıklamadı.

OTOMATLAR ALGILAMADI

1 TL’deki ağırlığın değişmesi özellikle madeni paraların ağırlığına göre hassas ayarlanarak çalışan otomatlarda sıkıntılara yol açtı. Otomatların gramajı düşmüş 1 TL’leri para üstü olarak verdiği, ancak ürün almak için otomatlara geri atıldığında sistemin çalışmadığı, parayı tanımlayamadığı ifade edildi. 1 TL’nin ağırlığının değişmesi nedeniyle binlerce otomatın yeniden ayarlanmak zorunda kalınacağı bildirildi.

1 TL’lik madeni paraların gramajının 2 gram birden düşürülmesi 1 TL’nin ürünler karşısındaki ağırlığını da azalttı. Örneğin, bugüne kadar 1 TL’lik madeni paralarla 5 liralık ekmek almak için markete giden vatandaş cebinde toplam 41 gram ağırlığında 5 tane 1 TL taşıyordu. Şimdi vatandaşın cebi hafifledi, aynı ekmeği almak için cebindeki 1 TL’liklerin toplam ağırlığı 33 grama düştü. 1 TL’lerle soğan alanların cebindeki ağırlık da 164 gramdan 132 grama indi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir