Avrupa’nın En Büyük Savaşı Olan Otuz Yıl Savaşları’nın Tarihi Sizi Şoke Edecek!

Otuz Yıl Savaşları, Avrupa’daki günümüze kadar gerçekleşen en büyük savaştır. Başlangıçta din adına başlamış olan bu savaş daha sonrasında Avrupa’nın kontrolünü kimin alacağına dönen bir kargaşaya dönmüştü. Ayrıca savaş sonucu oluşan kıtlık ve hastalıklar ile yaklaşık 8 milyonun ölümüne sebep olan bu savaşın kanlı geçmişi sizi şoke edecek.

İnsanlık tarihinin en uzun ve acımasız savaşlarından biri olan Otuz Yıl Savaşları Avrupa’da gerçekleşen en büyük savaştı ve yaklaşık olarak 8 milyon kişinin ölümüne sebep oldu.

Savaş, Kutsal Roma İmparatorluğu’nu oluşturan Katolik ve Protestan devletler arasında başlayarak 1618’den 1648’e kadar sürdü.

Başlangıçta din adına yapılan bir savaş olmasına rağmen yıllar ilerledikçe Avrupa’yı kimin yöneteceğine dair bir yarışa dönüştü.

Otuz Yıl Savaşları, İmparator II. Ferdinand’ın Kutsal Roma İmparatorluğu’nun başına geçtikten sonra insanları Roma Katolikliğine bağlı kalmaya zorlaması ile başladı.

Bohem Eyaleti’nin Ferdinand II’yi reddetmesi ve şehirlerindeki Kutsal Roma Temsilcisini Prag Kalesi’ndeki bir pencereden dışarı atması ile savaş başlamış oldu.

Kutsal Roma İmparatorluğu’nun güçleri başlarda başarılı olmasına rağmen İsveç Kralı Gustavus Adolphus’un Protestanların tarafına katılması ile savaşın yönü değişti.

Gustavus Adolphus’un ölümüne ve ardından Prag Barışı’na rağmen gerginlikler devam etti ve daha sonra Fransa çatışmaya dahil oldu.

Savaş, Habsburglar için savaşan Danimarka ve Norveç ülkeleri gibi ilginç olayların yanı sıra Fransız tahtına yükselen genç bir XIV. Louis de dahil olmak üzere çeşitli radikal değişimler gördü.

Sonunda ise Otuz Yıl Savaşları, Avrupa’nın jeopolitik manzarasını önemli ölçüde değiştirerek İspanya’nın zayıflaması ve Almanca konuşan devletlerin özerkliğini artıran Vestfalya Barışı ile sonuçlandı.

Ayrıca Otuz Yıl Savaşları’nın sonucu olarak günümüz devletlerinin temeli atıldı, Katolik Kilisesinin etkisi azaldı ve birçok ölüm ve hastalığa sebep verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir