AMD, CES 2024’te Ryzen 8000G masaüstü işlemcilerine yapay zeka getiriyor

Bu yenilik, kullanıcıların daha hızlı ve akıllı bir bilgisayar deneyimi yaşamasına olanak tanıyacak.

AMD, geçtiğimiz yıl yapay zeka hızlandırması için NPU içeren x86 laptop işlemcilerini piyasaya süren ilk şirket olmuştu. CES 2024′te, şimdi bu yeniliği masaüstü bilgisayarlar için de gerçekleştiriyor. Şirketin yeni Ryzen 8000G işlemcileri, Las Vegas‘ta tanıtıldı ancak perakendeciler tarafından zaten sızdırılmıştı. Bu işlemciler, x86 masaüstü çipler arasında yine NPU alanında öncü olmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra, şirketin iddiasına göre, yerleşik Radeon 700M grafikleri şimdiye kadar bir masaüstü çipinde görülen en hızlı grafik performansını sunuyor.

Ryzen 8000G serisi, AMD’nin en güçlü masaüstü işlemcileri olmasa da — Ryzen 7700X ve üstü modeller daha yüksek saat hızları, çekirdek sayıları ve dahili önbellek sunuyor — AMD, bu yeni işlemcilerin bütçe dostu güçlü sistemler kurmaya çalışan oyuncular için cazip seçenekler olabileceğini söylüyor. Serinin en hızlı modeli olan Ryzen 7 8700G, 4.2GHz ile 5.1GHz arasında çalışan sekiz çekirdekli bir çip ve Radeon 780M grafiklerine sahip.

AMD’ye göre, bu işlemci Baldur’s Gate 3‘te düşük detay ayarlarında ve şirketin Hyper-RX ve Fluid Motion Frames özellikleri açıkken ortalama 90 fps sağlıyor. (Sonuncusu biraz tartışmalı çünkü oyunları daha akıcı gösteriyor ve daha yüksek fps sayıları sunuyor, ancak henüz erken bir teknoloji ve AMD’nin FidelityFX Super Resolution 3.0’ından daha fazla kare ekliyor.) Bu ekstra özellikler olmadan bile, 8700G Baldur’s Gate 3’te hala saygın bir 58 fps sunuyor.

AMD, CES 2024’te Ryzen 8000G masaüstü işlemcilerine yapay zeka getiriyor

Elbette, özellikle kendini oyuncu olarak tanımlayan pek çok kişi, en düşük grafik ayarlarında oyun oynamak istemez. Ancak bütçeniz kısıtlıysa ve bir sistem kurarken parça parça ilerliyorsanız, 8700G ve 8000G serisinin geri kalanı, özel bir GPU satın almadan önce en azından bir şeyler oynayabilmenize olanak tanıyabilir. AMD, ayrıca yerleşik grafiklerinin Intel’in en son tekliflerinden önemli ölçüde daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Şirketin kendi testlerine göre, 8700G 1080p’de Hitman 3’te Intel i7-17400K’nın UHD 770 grafiklerine kıyasla dört kat daha hızlı.

Ryzen 8000G Serisi’nin grafik potansiyeli sizi heyecanlandırmasa bile, NPU bu çipi benzersiz kılan bir özellik. AMD’nin son mobil çiplerinde ve Intel’in yeni Core Ultra donanımında gördüğümüz NPU’lar gibi, CPU veya GPU’nuzu etkilemeden yapay zeka görevlerini hızlandırmanıza olanak tanır. Şu anda, NPÜ’ler Windows Studio Efektleri gibi özellikleri etkinleştiriyor, bu da video sohbetler sırasında arka planınızı bulanıklaştırıyor, ayrıca Adobe ve DaVinci yazılımlarında medya düzenlemesi yapmanıza olanak tanıyor. NPÜ’ler şu anda daha çok laptoplarda cazip çünkü sistemleri daha verimli hale getirebilir ve potansiyel olarak pil ömrünü uzatabilir. Ancak, masaüstü çipinizde bir NPÜ olması, yapılandırmanızı geleceğe yönelik olarak akıllıca koruma yolunu sunabilir.

Yapay zeka hızlandırıcılarından bahsederken, AMD, CES’te yeni Ryzen 8040 mobil çiplerinin performansını da sergiledi — özellikle, Intel’in Core Ultra donanımıyla karşılaştırarak. AMD, Ryzen 7 8840U’nun Deeplabv3 nöral mimarisinde çalışırken Core Ultra 7 155H’ye göre %80 daha hızlı olduğunu ve Yolov8’de çalışırken %43 daha hızlı olduğunu söylüyor. Tüketiciler için daha kullanışlı olan ise AMD’nin içerik oluşturma iddiaları: şirket, 8840U’nun DaVinci Resolve’un HD’den UHD’ye iyileştirmesinde Ultra 7 155H’ye göre %85 daha hızlı olduğunu belirtiyor.

Ancak AMD bununla da sınırlı kalmadı: Şirket ayrıca, yeni Ryzen çipinin 1080p’de düşük grafik ayarlarıyla Far Cry 6 oynarken Intel’in donanımından %60 daha hızlı olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir