Kırık türbin kanatları Rusya’da bulunan St Petersburg’un batısındaki Leningrad nükleer enerji santralinin kapanmasına neden oldu

Rusya’nın nükleer enerji santrallerini işleten Rosenergoatom, bıçakların kırılmasına neyin sebep olduğunun net olmadığını ve Pazar günü St Petersburg’un batısındaki Leningrad nükleer enerji santralindeki bir ünitenin kapatılmasına neden olduğunu söyledi.

22 ARALIK’A KADAR TAMAMLANMALI

Reuters’in haberine göre, Rosenergoatom’un başkanı Alexander Shutikov, “Şimdi asıl mesele, bıçakların yok olmasının nedenini anlamak. Bu yeni bir olgu” dedi. Onarımların 22 Aralık’a kadar tamamlanması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE’DEKİ AKKUYU NÜKLEER SANTRALİNDE İNŞA EDİLİYOR

Sorunun meydana geldiği ünite, 2018 yılında basınçlı su reaktörü olan yeni nesil VVER 1200 ile inşa edildi. Bu tip üniteler Rusya tarafından Türkiye’deki Akkuyu nükleer santralinde inşa ediliyor ve Macaristan’daki Paks-2 santralinde de planlanıyor. Rusya bunları zaten Belarus’a tedarik etti.

Shutikov, arızalanan kanatların 1.200 megavatlık yüksek hızlı buhar türbininin parçası olduğunu söyledi. Türbinler, yorum talebine yanıt vermeyen işadamı Alexei Mordashov’un Power Machines şirketi tarafından üretiliyor.

Rosenergoatom’un ana şirketi Rosatom, benzer türbin modellerinin Leningrad tesisinin başka bir ünitesinde ve güney Voronej bölgesinde çalıştığını söyledi. Şirket, her zaman arızaları araştırıp düzelttiğini söyledi.

AKKUYU NGS’DE SON DURUM NE?

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu elektriğin yüzde 10’unu karşılayacak, tamamlandığında 4 bin kişiye istihdam sağlayacak Akkuyu Nükleer Güç Enerji Santrali’nin inşaat çalışmaları son hızla devam ediyor.

Proje hem Türkiye’nin hem de Rusya’nın odağında. Proje çalışmalarında yer alacak uzmanları yetiştirme konusunda da iş birliği söz konusu. Proje tamamlandığında büyük bir enerji üretimi sağlanacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir