Suudilerin kralı için AKP iktidarı milli yas ilan etmişti!

Fenerbahçe ve Galatasaray arasında Suudi Arabistan’da bu akşam oynanacak Süper Kupa Finali ertelendi. Süper Kupa maçında kulüplerin sahaya Mustafa Kemal Atatürk tişörtüyle çıkmasına izin vermeyen Suudi yetkililer, Atatürk’ün sözlerini taşıyan pankartlara da müsaate etmedi.

Türkiye, 2015’te Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud’un vefatı sebebiyle bir günlük milli yas ilan etmişti.

O tarihte Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud’un vefatı sebebiyle 24 Ocak’ta bir günlük milli yas ilan edilmiştir. Bu vesile ile merhum Kral Majesteleri Abdullah bin Abdulaziz el-Suud’a Yüce Allah’tan rahmet diliyor, kardeş Suudi Arabistan halkı ile Arap ve İslam Alemi’ne taziyelerimizi iletiyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

YERİNE GEÇENE DE DEVLET NİŞANI VERMİŞTİK


,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Nisan 2016’da Türkiye’yi ziyaret eden Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz Al Saud’a Devlet Nişanı takdim edilmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ”Değerli dostum, aziz kardeşim, Suudi Arabistan’da tahta çıktığınız günden bu yana ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkilerin geliştirilmesine büyük katkılar sağladınız” demişti.

RUMLARI DESTEKLEMİŞLERDİ

ABD ve AB ülkelerinin Güney Kıbrıs’a destek vermesinin ardından, Suudi Arabistan da Türkiye’ye karşı Yunanistan’ın yanında saf tuttu. Güney Kıbrıs’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren dönemin Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Al Assaf, “Türkiye’nin Akdeniz’deki yasa dışı faaliyetleri karşısında baş müttefiklerimizden Güney Kıbrıs’ın yanındayız. Askeri iş birliğimizi artıracağız” diyerek Türkiye’yi üstü kapalı olarak tehdit etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir